KONSERWACJA

Jaki rodzaj konserwacji należy wykonać?


Regularna konserwacja może być przeprowadzona w dowolnym momencie. Gotowy produkt poddany obróbce farbą/środkiem konserwującym zwykle utrzymuje się przez 3-5 lat na odsłoniętej ścianie. Na dobrze osłoniętej ścianie i na bocznej elewacji domu może upłynąć 6-7 lat lub więcej, zanim będzie wymagany podobny zabieg. Produkty malowane transparentną bejcą olejową (lazury) należy impregnować co 1 – 3 lat w miejscu słabo odpornym na warunki atmosferyczne i 5-6 lat w miejscu osłoniętym.


Niemalowane okna i drzwi są wyposażone w tymczasową ochronę. Zabieg ten chroni produkty na krótki okres budowy. Dlatego należy pomalować je jak najszybciej, nie później niż 4 miesiące po montażu. Powierzchnię zewnętrzną należy szczotkować szczotką stalową, aby usunąć luźne drewno i resztki farby przed nałożeniem nowej farby. Wymagana konserwacja wewnętrzna jest wykonywana zgodnie z instrukcjami na opakowaniach farb, lazuru lub innych produktów do malowania.


PRÓG

Progi HCP nie wymagają konserwacji. Próg z litego dębu dodatkowo należy olejować 1-2 razy w roku, stosując olej hydrofobowy do obróbki na zewnątrz (np. North Wood Tinova Traditiona Premium Wood Oil).


WYBÓR FARBY

Drewno musi mieć możliwość oddychania. Dlatego należy użyć środka impregnującego/podkład/farbę, która pozwala na ucieczkę wilgoci. Należy pamiętać, że produkty malowane transparentną bejcą olejową są szybciej rozkładane przez światło słoneczne i wymaga częstszej konserwacji. Zalecamy jasne kolory, ponieważ daje to mniejszą absorpcję ciepła, co oznacza mniejsze ruchy i niższe temperatury w drewnie. Uwaga! Nie należy używać bejcy olejowej na zewnątrz.

 

PRZED MALOWANIEM

Należy upewnić się, że drewno jest suche. Jeśli produkt jest niemalowany, należy go najpierw przygotować. Zalecamy również stosowanie środków przeciwgrzybiczych przed gruntowaniem. Upewnij się, że połączenia oraz końce ościeżnic i ram są dobrze pokryte podkładem. W tych miejscach pojawia się wilgoć. Jeśli używasz farby, nałóż co najmniej dwie, najlepiej trzy cienkie warstwy. Zalecamy również dodanie dużej ilości farby w dolnej części i pod ościeżnicą okna.


WAŻNE

Wskazane jest zwracać uwagę,  aby nie zalać farbą blokady dla dzieci, ponieważ może to ją zniszczyć. Należy się również upewnić, że na prowadnicach nie ma bejcy/farby. Usuń pasek uszczelniający, aby nie zabrudzić go farbą lub bejcą, ponieważ może to powodować porowatość.

 

PRODUKTY Z NAKŁADKĄ ALUMINIOWĄ

Dzięki tym produktom konserwacja zewnętrzna jest praktycznie niepotrzebna. Wystarczy usunąć kurz i brud zwykłymi detergentami.

 

USUWANIE KLEJU

W niektórych przypadkach po etykietach na szkle mogą pozostać resztki kleju lub „folia”.  Zmieszaj wodę z  mydłem albo np. z ludwikiem lub salmiakiem. Spray cytrusowy to również środek, który usuwa pozostałości kleju.

 

WSKAZÓWKI I PORADY DOTYCZĄCE SZKŁA
CZYSZCZENIE

Pierwsze czyszczenie szyby po zakończeniu budowy zawsze należy przeprowadzić z dużą ilością wody. Ważne jest, aby unikać zarysowań po kurzu, piasku, zaprawie itp. Najlepiej  wyczyścić je przy użyciu szmatki lub szczotki.

Etykiety usuwa się, mocząc je w wodzie. Resztki etykiet lub inne zabrudzenia z powierzchni można usunąć ostrożnym środkiem do czyszczenia płytek ceramicznych. Należy pamiętać, że skrobaczki do szkła często powodują zarysowania.

Przeczytaj oddzielne wskazówki dotyczące konserwacji szkła Bioclean tutaj 

Uszkodzenie powierzchni powstałe podczas czyszczenia zwalniają producenta z odpowiedzialności. 

 

ROZBITE SZKŁO

• Spowodowane zewnętrznymi naprężeniami, takimi jak wstrząs, uderzenie lub wibracja.

• Spowodowane zmianami w strukturze budynku spowodowanymi ruchem ziemi lub budynku.

• Pękanie termiczne spowodowane krytycznymi różnicami temperatur na powierzchni szkła, które mogą być spowodowane:

      - Zewnętrzne rolety są częściowo opuszczone.

      - Wewnętrzna osłona (żaluzje / roleta) znajduje się bardzo blisko szyby ze słabą wentylacją.

      - Wewnętrzna osłona (żaluzje / rolety) obejmuje tylko części szkła.

      - Folia / etykiety przyklejane do większych części powierzchni szkła.

      - Przedmioty umieszczone na powierzchni szkła (izolacja itp.).

      - Grzejniki  muszą znajdować się co najmniej 30 cm od szyby. W przypadku szkła hartowanego obowiązuje 15 cm.

      - Elementy grzejne, które nie emitują promieniowania (grzejniki przepływowe), można  umieścić w odległości 15 cm od szkła.


Szkody spowodowane przez powyższe elementy nie są objęte gwarancją.

 

POWIERZCHNIA I ZANIECZYSZCZENIA

Cieknąca mieszanka betonu w połączeniu z powietrzem zawierającym chemikalia może uszkodzić szklaną powierzchnię, powodować  matowienie szyb. Tego typu uszkodzenia można w określonych warunkach usunąć odpowiednimi środkami.

Rozpryski spawalnicze i iskry ze szlifierek kątowych wpalają się w szkło i uszkadzają powierzchnię szkła. Tego rodzaju uszkodzenia szkła nie można usunąć bez pogorszenia właściwości optycznych szkła. 

Szkło to produkt naturalny, na który składa się m.in. piasek, soda i wapno. Nawet jeśli surowce zostaną dokładnie oczyszczone, nie można pominąć, że w niektórych przypadkach mogą wystąpić drobne wady punktowe w szkle. 

 
PRĄŻKI BREWSTERA

Prążki Brewstera są widoczne w postaci barwnych plam, pasów lub pierścieni. Zjawisko to jest bardziej widoczne przy oglądaniu szyby pod kątem.  

 

ODCHYŁKI ODCIENIA I BARWY SZYBY  

Przezroczyste szkło ma ledwo zauważalny odcień. Barwa jest wyraźniej widoczna w kolorowym szkle niż w przezroczystym. Im grubsza jest szyba, tym bardziej widoczny jest jej odcień. Szkło powlekane, na przykład kontroli słonecznej, ma inny kolor i odbicie w zależności od grubości szkła, rodzaju produktu, producenta i czasu produkcji.

Wspomniane wyżej zjawiska optyczne zwykle nie są powodem do reklamacji.

 

PIERŚCIENIE NEWTONA

  Pierścienie Newtona wyglądają jak tęczowe pierścienie pośrodku szyby zespolonej.

  Pierścienie Newtona są spowodowane wadą produkcyjną.