SZYBY FUNKCYJNE

SZYBY FUNKCYJNE

Wybierz odpowiednią szybę do swoich potrzeb


Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, szyba zespolona może chronić przed utratą ciepła i hałasem. Może zabezpieczać przed nadmmiernym nagrzewaniem i stanowić czasową ochronę przed włamaniem i wandalizmem.

Zatem dobierając odpowiednie szyby do swoich potrzeb, możesz uzyskać niższe rachunki za ogrzewanie,  odpowiednią temperaturę i izolację akustyczną w pomieszczeniu oraz poczucie bezpieczeństwa.

Posiadamy szeroki wybór szyb zepolonych,  dlatego warto dokładnie zorientować się jakie korzyści chcieliby Państwo osiągnąć.

 

 

SZYBY ZESPOLONE

Szyba zespolona - to zespół składający się z co najmniej dwóch szyb, oddzielonych od siebie i uszczelnionych na całym obwodzie podczas procesu zespalania z zastosowaniem ramki dystansowej. Przestrzeń pomiędzy  szybami jest hermetycznie uszczelniona i tworzy tzw. komorę międzyszybową zawierającą gaz (argon lub krypton), który poprawia parametry izolacyjne i dźwiękoszczelne szyby. 

 

ZIMĄ 

Ochrona cieplna to podstawowe zadanie szyb zespolonych. Szyby ciepłochronne o podniesionym współczynniku g=73% oferujemy wszystkim tym, którzy chcą oszczędzić na ogrzewaniu zimą i nie obawiającym się nadmiernego przegrzewania pomieszczeń latem. Jest to możliwe dzięki zyskom ciepła z promieniowania cieplnego słońca docierającego do mieszkań przez szyby.

 

LATEM

W okresie letnim słońce emituje ogromne – w porównaniu z zimą – ilości energii cieplnej. Występuje wtedy  zjawisko przegrzewania pomieszczeń. W ofercie szyb ciepłochronnych dysponujemy również takimi konstrukcjami, które zmniejszają efekt przegrzewania, oferując współczynnik g=37 %.

 

Zalety szyb ciepłochronnych:

  • Optymalna temperatura w pomieszczeniu
  • Wysoka przepuszczalność światła
  • Zmniejsznie kosztów ogrzewania zimą oraz niższe zużycie prądu latem
  • Ochrona środowiska  porzez zużywanie mniejszej ilości energii

 

SZYBY KONTROLI SŁONECZNEJ

Szyby pozwalające na redukcję przepływu światła i energii słonecznej do pomieszczenia. Szkło kontroli słonecznej używa się głównie w biurach i budynkach użyteczności publicznej, by poprawić ich estetykę oraz zredukować niepożądane przegrzewanie się pomieszczeń.

 

Rodzaje szkła przeciwsłonecznego

Selektywne - bezbarwne lub przebarwione w masie szklanej na kolor niebieski, brązowy, szary oraz zielony. Jest ono wielokrotnie powlekane tlenkami metalu w celu uzyskania właściwego efektu odbicia. Dzięki temu kontroluje nasłonecznienie pomieszczeń oraz ogranicza przenikanie do nich energii słonecznej. Ma to również na celu zapewnienie wysokiej ciepłochronności. Szkło to może być stosowane wyłącznie jako zespolone.
Absorpcyjne - szkło barwione w masie, które pochłania od 30 do nawet 70 procent energii promieniowania cieplnego, a następnie rozprasza ją, emitując ponownie na zewnątrz. Szkło absorpcyjne jednocześnie charakteryzuje się niskim stopniem odbicia światła. Należy  jednak pamiętać, że kolorowe szkło wpływa na wygląd wnętrz, co trzeba mieć na uwadze, planując ich wystrój. Popularnym rodzajem szkła absorbcyjnego jest Antisol który wystepuję w wersji szarej, brązowej, niebieskiej i zielonej. Szkło to może być stosowane jako pojedyncze lub zespolone.
Refleksyjne - bezbarwne  lub barwione w masie szklanej, pokrywane specjalną powłoką, która odbija zarówno światło widzialne, jak i ciepło słoneczne.

Warstwa refleksyjna działa i wygląda jak lustro. Szyby refleksyjne o najmniejszej przejrzystości nie tylko zapobiegają przegrzewaniu się pomieszczeń, ale jednocześnie zapewniają dyskrecję – utrudniają zaglądanie z zewnątrz do wnętrza budynku. Popularnym rodzajem szkła refleksyjnego jest Stopsol  który występuje w wersji przezroczystej, szarej, brązowej i zielonej. Szkło to może być stosowane jako pojedyncze lub zespolone.

 

Zalety szyb kontroli słonecznej:

  • Optymalna temperatura w pomieszczeniu
  • Zmniejszenie kosztów wentylacji
  • Ochrona środowiska porzez zużywanie mniejszej ilości energii

 

SZYBY Z OGRANICZONĄ PRZEPUSZCZALNOŚCIĄ UV 

Blaknące kolory na ścianach mieszkań oraz forniry mebli – za to właśnie odpowiedzialne jest promieniowanie słoneczne w paśmie UV, które przenika przez przezierne przegrody budynków. Aby wyeliminować to zjawisko prawie całkowicie, w szybie zespolonej należy zastosować szkło warstwowe laminowane. Warstwa folii PVB użyta do produkcji szkła laminowanego ogranicza w ponad 90 proc. to promieniowanie, chroniąc nasze pomieszczenia. 

Szkło laminowane pełni jednocześnie funkcję szkła bezpiecznego, zwiększając bezpieczeństwo użytkowania.

 

SZYBY SAMOCZYSZCZĄCE – BIOCLEAN

Samoczyszczenie szkła możliwe jest dzięki zaawansowanym technologiom wykorzystującym działanie promieni słonecznych oraz opadów deszczu. Powierzchnia szkła tego rodzaju szyb pokryta jest specjalną powłoką, na której zabrudzenia rozkładane są poprzez oddziaływanie promieniowania UV. Następnie, dzięki właściwościom hydrofilowym powłoki pokrywającej szkło, woda deszczowa usuwa zabrudzenia, spływając po całej tafli szyby, bez tworzenia się zacieków. W okresach bez opadów można oczyścić okna wodą z węża ogrodowego. Ten rodzaj szkła doskonale sprawdzi się w trudno dostępnych miejscach.

 

ZALETY SZYB SAMOCZYSZCZĄCYCH:
  • Łatwiejsza konserwacja (brud w mniejszym stopniu przywiera do powierzchni szkła)
  • Oszczędność czasu i pieniędzy
  • Ochronna środowiska dzięki mniejszemu zużyciu środków myjących

 

SZYBY DŹWIĘKOIZOLACYJNE

Szkło redukujące hałas dobrze sprawdza się w obszarach o dużym natężenu ruchu lub innym źródle hałasu z zewnątrz, którego nie da się zlikwidować.

Odczucie hałasu w pomieszczeniu podlega następującej zasadzie – jeżeli poziom hałasu w pomieszczeniu zmniejszy się o 10 dB w stosunku do tego, jaki jest na zewnątrz, to odnosi się wrażenie, że jest on o połowę mniejszy.  Zespolenia dźwiękochłonne są zbudowane w oparciu o asymetrię szyb,  elastyczne połączenia oraz zastosowanie w przestrzeni międzyszybowej gazów tłumiących. Szyby zespolone – w zależności od konstrukcji – osiągają izolacyjność akustyczną w granicach Rw=28-53 dB.

 

SZYBY BEZPIECZNE  I OCHRONNE

Ten rodzaj szkła  zapewnia nam  ochronnę przed zranieniem oraz opóźnia włamanie i atak.

Rozróżniamy szkło bezpieczne hartowane i laminowane.

Szkło hartowane – pęka w sposób bezpieczny co oznacza, że po uderzenu rozbija się na małe cząstki o tępych krawędziach.

Szkło laminowane - po pęknięciu, szkło nie rozsypuje się ale jest utrzymane przez folię laminującą, znajdującą się pomiędzy warstwami szkła. Zatem rozbite szkło pozostaje w ramie okiennej. Folia jest bardzo mocna, co oznacza, że rozbicie szkła i potencjalne włamanie potrwa zdecydowanie dłużej niż w przypadku zwykłego zespolenia. Należy również zaznaczyć, że liczba warstw folii decyduje o wyrzymałości zespolenia

 

ZALETY SZYB BEZPIECZNYCH:
  • Czasowa ochrona przy próbie włamania
  • Ochrona przed zranieniem przy rozbiciu szyby
  • Utrudnienie rozbicia szyby
  • Ograniczenie przepuszczalności promieni UV - w przypadku szkła laminowanego

 

Uwaga! Ze względu na proces technologiczny hartowania szkła, możliwe jest występowanie powierzchniowych pofalowań, które będą nieznacznie zniekształcać obraz w świetle odbitym.

 

SZYBY ZE  SZKŁEM ORNAMENTOWYM

Ten rodzaj szkła pozwala na przedostawanie się światła do wnętrza pomieszczenia, tym samym  zwiększając  jego ciepło, przy jednoczesnym zachowaniu prywatności. Odpowiedni  dobór  struktury  ornamentu  daje możliwość  wzmacniania  lub  osłabiania  stopnia  przezroczystości i zniekształcenia obrazu.

Tutaj mogą Państwo zobaczyć wszystkie rodzaje oferowanych  przez nas szkieł ornamentowych.

 

SZKŁO ANTYKONDENSACYJNE

Szkło, które nie zaparuje

Szkło z powłoką niskoemisyjną, które opóźnia lub całkowicie eliminuje występowanie zjawiska kondensacji na zewnętrznej tafli szkła w szybie zespolonej.

Zaostrzające się wymagania środowiskowe i legislacyjne sprawiają, że rośnie popularność i zapotrzebowanie na szyby zapewniające wysoki poziom izolacji cieplnej.
Jednak bardzo dobra izolacyjność cieplna może skutkować pojawieniem się kondensacji na szybie zewnętrznej, zwłaszcza w okresie wiosennym i jesiennym .Dlatego dobrym wyborem jest szkło antykondensacyjne, które ogranicza występowanie szronu, pary i rosy. 

Należy jednak pamietać, że do tego typu szkła nie należy stosować produktów na bazie silikonu oraz ściągaczki

 

SZYBY DO MONTAŻU NA WYSOKOŚCI POWYŻEJ 800 METRÓW N.P.M 

Jeżeli szyby mają być zamontowane powyżej 800 metrów nad poziomem morza, np. w terenach górskich, czyli  w warunkach niskiego ciśnienia atmosferycznego należy wyrównać ciśnienie w zespoleniu. Zdarzało się, że tradycyjne szyby w oknach montowane w budynkach  znajdujących się na powyżej wskazanej wysokości  traciły szczelność - w wyniku powstawania nadciśnienia w przestrzeni międzyszybowej. Pod wpływem niskiego ciśnienia atmosferycznego szyby zespolone ulegały deformacjom, uwypuklały się, a w skrajnych przypadkach pękały.

Dlatego, aby uniknąć takich sytuacji niezbędne jest podanie tej informacji podczas składania zamówienia.

 

SZYBY Z CIEPŁĄ RAMKĄ DYSTANSOWĄ

W szybach zespolonych, jako element dystansowy, stosowano dotychczas powszechnie aluminiowe ramki dystansowe.

Biorąc pod uwagę coraz lepsze wartości współczynników przewodzenia ciepła ram okiennych i przeszkleń, aluminiowe ramki okazały się jednak słabym punktem tej konstrukcji.

W związku ze wzrostem popularności i zapotrzebowania na konstrukcje okienne ograniczające straty energii cieplnej, konieczne stało się opracowanie technologii produkcji szyb zespolonych wyposażonych w ramki z materiałów o niższej przewodności cieplnej niż aluminium. I tak zrodziła się era  ciepłych ramek.

Ciepłą ramką nazywamy ramkę dystansową wykonaną z materiałów o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych- tworzyw sztucznych lub stali szlachetnej.

 

ZALETY CIEPŁEJ RAMKI:

1 - Niższe koszty ogrzewania

Pierwszą zaletą montażu ciepłej ramki jest oczywiście redukcja utraty ciepła. Przez nieszczelne okna, starego typu może uciekać nawet 20% ciepła. Zastosowanie okien z ciepłą ramką w perspektywie czasu może przynieść niemałe oszczędności na ogrzewaniu. 

 

2 - Ograniczenie kondensacji pary wodnej na obrzeżu szyby

Wykorzystanie ciepłej ramki polepsza izolację termiczną na brzegach, co powoduje podwyższenie temperatury powierzchni wewnętrznej krawędzi tafli szkła, co zmniejsza tym samym ryzyko kondensacji pary wodnej - szczególnie w narożnikach.

 

W naszej firmie oferujemy okna z ciepłą ramką Chromatech Ultra.

Jeżeli zespolenia mają być wyposażone w ciepłą ramkę,  standardowo oferujemy czarną ramkę Chromatech Ultra RAL9004.

Posiadamy również inne kolory  ramek Chromatech Ultra w naszej ofercie: RAL 7035,  RAL 7040,  RAL 9016,  RAL 8016.

 

BUDOWA  SZYBY ZESPOLONEJ